הקטן
גופן
הגדל
גופן
יואל אלעזר שתיל
מחבר, מלחין, מבצע
לידה: 19.12.1910
פטירה: 7.11.1996


לגלריית התמונות של יואל אלעזר שתיל    
ביוגרפיה

נולד ב-1910 (י"ח כסלו תרע"א) לחיים ומלכה שטיל (את שם המשפחה שינה לשתיל בבואו ארצה). הוריו היו ממשפחות חסידיות מקרקוב ומסביבתה, ואחרי חתונתם היגרו למינכן בגרמניה. למד בבית ספר יסודי ותיכון מסחרי במינכן, ואחר כך למד בישיבה בפרנקפורט ע"נ מיין בישיבה מיסודו של הרש"ר הירש זצ"ל. לאחר מכן נסע לברלין ללמוד בסמינר לרבנים במסלול הוראה. לא הספיק לסיים לימודיו כיוון שהנאצים שעלו לשלטון סגרו את המוסד. היה חבר תנועת הנוער הדתית ציונית 'עזרא'. הוא הקים חוגי אמנות  לילדים היהודים בקהילתו במינכן שהוצאו מבתי הספר וחיבר כבר שם עבורם מחזה מלווה בשירים.

במאי 39  עזב עם אחיו משה יונה את גרמניה. הם נסעו לאיטליה ומשם הבריחו את הגבול לצרפת וגרו בניצה. עם אחיו ניסה לקבל סרטיפיקט לארץ ישראל ולא עלה בידם. עם כיבוש צרפת ע"י גרמניה וכינון ממשל וישי, הם הסתתרו במקומות שונים באזור ניצה. בהמשך כשהגרמנים עצמם נכנסו לדרום צרפת הם הצליחו ליצור קשר עם המחתרת היהודית, ועל פי הנחייתה נסעו לטולוז. משם הצטרפו (במאי 44) לקבוצת יהודים שהוברחה ע"י המחתרת הצרפתית-הולנדית לספרד דרך הפירנאים. עם הגיעם לספרד הוכנסו לכלא ושהו שם כשלושה חודשים ואז שוחררו. הם הגיעו למדריד, קבלו רשיון כניסה לא"י משגרירות אנגליה, והפליגו באנייה "גוין" שאורגנה ע"י הג'וינט. בנובמבר 44 הגיעו ארצה.

בהגיעו ארצה, עבד יואל אלעזר שתיל בעבודות מזדמנות וב-48 החל לעבוד בהוראה, תחילה בת"א, ומשנת 50 ברחובות בבי"ס מוריה, שהיה ביסודו בית ספר מזרם המזרח"י לילדי התימנים בשעריים. בשנת 54 נשא לאשה את אסתר לבית קירשנזפט, שגם עסקה בהוראה, ונולדו להם 2 בנות ו-2 בנים. הוא השתלם במיוחד בהוראת מוזיקה וציור ומלבד הוראה כוללת התמחה בהוראת מקצועות אלו. הוא ניצח על מקהלת בית הספר והפעיל חוגים דרמטיים, כשהוא מחבר את המחזות והשירים. בשנת 1962 קיבל לידיו את ניהול ביה"ס, ושימש במשרה זו עד יציאתו לגמלאות בשנת 1976. הלך לעולמו בשיבה טובה בשנת 1996 (כ"ה חשוון תשנ"ז) בהיותו בן 86, ונקבר ברחובות.
 


האזינו לשירי יואל אלעזר שתיל ברדיו זמרשת
שירים באתר