הקטן
גופן
הקטן גופן הגדל
גופן
הגדל גופן
חיפוש פנימי באתר   חיפוש פנימי באתר
מבית היין אני יוצא
מבית היין אני יוצא רחוב שיכור אני מוצא ימין ושמאל זאת לא אבחין רחוב, אחא, אתה בגילופין ואתה, פנס, עמוד נא הכן אל תסתובב, לעבור לי תן האר נא, הבריקה פה ושם רב לך, אחא, אתה מבוסם ואתם, העוברים, מה זאת לכם תחונו, תנועו יחד כולכם עברו ישר, צעדו לאט בשם אחי, שתיתם כדת ביתי הדל, היכן הוא ניצב כושלת הברך, דרכי עוד רב ביתי אתה? גש נא הלום אמנם שתית במקצת היום
מילים: ברל ברודר
תרגום/נוסח עברי: לא ידוע
לחן: לא ידוע

מבית היין אני יוצא
רחוב שיכור אני מוצא
ימין ושמאל זאת לא אבחין
רחוב, אחא, אתה בגילופין

ואתה, פנס, עמוד נא הכן
אל תסתובב, לעבור לי תן
האר נא, הבריקה פה ושם
רב לך, אחא, אתה מבוסם

ואתם, העוברים, מה זאת לכם
תחונו, תנועו יחד כולכם
עברו ישר, צעדו לאט
בשם אחי, שתיתם כדת

ביתי הדל, היכן הוא ניצב
כושלת הברך, דרכי עוד רב
ביתי אתה? גש נא הלום
אמנם שתית במקצת היום


על השיר

השיר נמצא באוסף יעקב צדקוני שהביאו לדפוס פעמיים - תחילה ב"רשומות: מאסף לדברי זכרונות, לאתנוגרפיה ולפולקלור בישראל", הסדרה החדשה,כרך ג' (תש"ו 1946), עמ' 261, ושוב ב"שירי עם היתוליים ושירי יין", "מחניים" גליון ק"ד (תשכ"ו 1966). ב"רשומות" כתוב כי זהו "שיר שהוא כתרגום משירו של ברל מרגליות (ברל ברודר) על השיכור".

דב סדן המציג גרסאות רבות של הבדיחה שבבסיס השיר מביא את אותו טקסט בדיוק כ"פזמון בלשוננו שנדפס הרבה שנים לאחר שנתפשט בעל פה". אפשר שהוא מתייחס כבר לפרסום ב"רשומות" מתוך אוסף צדקוני. ראו ספרו של סדן "קערת אגוזים, או אלף בדיחה ובדיחה: אסופת הומור בישראל" (הוצאת ניומן, 1952), עמ' 552.

אין ודאות מוחלטת שזהו שיר זמר, אך לפי הכללתו במקבצים עם שירי זמר מדובר ככל הנראה בשיר זמר. ברל ברודר עצמו היה בדחן שזימר את שיריו אך המוסיקה לשיריו אבדה. לפיכך, איננו יודעים באיזה לחן זומר השיר. נשמח לאיתור הלחן.


כל מידע נוסף אודות השיר, כולל הערות, סיפורים, צילומים – יתקבל בברכה לכתובת contact@zemereshet.co.il.
תגיות

לחנים אבודים  

עדכון אחרון: 05.04.2020 14:38:21

© זכויות היוצרים שמורות לזֶמֶרֶשֶׁת ו/או למחברים ו/או לאקו"ם