הקטן
גופן
הקטן גופן הגדל
גופן
הגדל גופן
חיפוש פנימי באתר   חיפוש פנימי באתר
וכאשר יענו אותו
וְכַאֲשֶׁר יְעַנּוּ אֹתוֹ כֵּן יִרְבֶּה וְכֵן יִפְרֹץוכאשר יענו אותו כן ירבה וכן יפרוץ

פתיחה בנגן חיצוני
מילים: מן ההגדה
לחן: יהודה שרת

וְכַאֲשֶׁר יְעַנּוּ אֹתוֹ
כֵּן יִרְבֶּה וְכֵן יִפְרֹץ
וכאשר יענו אותו
כן ירבה וכן יפרוץ


ביצוע: סדר פסח עין חרוד 1956
שנת הקלטה: 1956

מקהלה בליווי פסנתרעל השיר

לפי התווים שכתב שרת, חוזר הפסוק היחיד (במנגינה קבועה) שש פעמים: 1. בפי זמרות האלט בליווי כלי סופרן בהעדפה לאבוב; 2. בשני קולות, בפי זמרות הסופרן בליווי זמרות האלט וכלי באס בהעדפה לבסון; 3. בפי זמרי הבאס עם כלי סופרן בהעדפה לחצוצרה; 4. בשני קולות, בפי זמרי הטנור בליווי זמרי הבאס עם כלי בס בהעדפה לטרומבון; 5. בפי זמרות הסופרן בהכפלת הקהל ["הציבור"] בליווי שאר המקהלה וארבעה תפקידים כליים, 6. בפי זמרות האלט וזמרי הטנור, עם קול שני בפי זמרות הסופרן, זמרי הבאס (בהבדל קל) והציבור בליווי כלי פעיל בשני תפקידים נייחים ושני תפקידים פעילים.

צפו בביצוע מורחב מתוך סדר יגור 2007 (תזמון 36:20). בביצוע זה הטקסט חוזר עשר פעמים רבות: פעמיים נוספות בהתחלה ללא מנגינות נגדיות אך עם ליווי פסנתר, ושם שומעים את הפעם השנייה סגורה יותר כמו בקול שני; ופעמיים נוספות בסוף, כחזרה [אולי לא מדוייקת] על הפעמיים האחרונות ככתוב.

האזינו לעיבוד כלי מאת דוד עורי.


כל מידע נוסף אודות השיר, כולל הערות, סיפורים, צילומים – יתקבל בברכה לכתובת contact@zemereshet.co.il.

מספר אהרן שפי:

בשנת 1952 הוזמנתי ע"י יהודה שרת להצטרף כנגן חצוצרה לצוות הנגנים שליווה את סדר הפסח ביגור. היינו אז חבורת נוגנים מתזמורת צה"ל, שכללה גם את המנצח שלום רונלי-ריקליס שניגן בקרן-יער.

החזרות בניצוחו של יהודה התקיימו בחדר האוכל הגדול, והשתתפו בהן מקהלה בוגרת וכן ילדים ומבוגרים כקריינים שגם שרו קטעי סולו. יהודה היה גם היוצר של רוב החומר המוסיקלי והתאים לו טקסטים מן המקורות. החזרות (המתישות) שנערכו בקפדנות רבה נתנו גם תוצאות מדהימות. יהודה שלט בעמקות וביד רמה בכל תג ותו. כל הסדרים היפים בקיבוצים שבהם נכחתי לא התעלו לרמה שהושגה בסדר ביגור. מוסיקאים נודעים כיוסף טל ואלכסנדר בוסקוביץ', עמדו נפעמים אל נוכח התוצאה.

עם יהודה ניגנתי בסדרים של יגור ונווה-ים ובנוסח קונצרטי בפסטיבל עין-גב. אני נותרתי עם ה"גֶּנים" של האירועים הללו והקשר עם יהודה, וערכתי סדרי פסח בביצוע של ילדים בבתי הספר שלימדתי בהם בארץ ובארצות הברית ובקונסרבטוריון גבעתיים בניצוחו של מוטי שחר, ובשיתוף עם הילה שרת. בחלק מן האירועים נתכבדנו בנוכחותו של יהודה.

העיבוד מכיל מבחר נכבד של קטעים שעיבדתי על פי עיבודיו של יהודה להרכב של להקת נושפים עם עוגב וכלי-נקישה.

העיבוד כולל את הקטעים הבאים:

הערה: העיבוד הוא הדגמת מחשב שהועברה אלינו בפורמט midi והומרה לפורמט mp3 לצורך האזנה נוחה באתר. לפרטים נוספים ניתן לפנות לאהרן שפי בכתובת e.a.shefi@gmail.com.
עדכון אחרון: 04.07.2020 03:45:12

© זכויות היוצרים שמורות לזֶמֶרֶשֶׁת ו/או למחברים ו/או לאקו"ם