הקטן
גופן
הגדל
גופן
שיר האתתים
באחד הימים מימי הדמים באחד הערבים נוסדה קבוצת האתתים קדימה קדימה קדימה אתתים נהיה כולנו אתתים חברים בה עשרה גבי קנולר בראשה אתם ברגמן בזנבה והשאר באמצעה הקבוצה כגן חיות נמרים ואריות גם קופים וגם סוסות זאבים ושאר עופות באתות זמן רב עבדו פעולות הם ניהלו ולבסוף כלום לא ידעו ובבחינה לא חרבנו בעולם התפרסמו בכרמל פילם הצטלמו אותו הסרט קלקלו בגרבים שנפלו בשורות הם מסתדרים לאתות דגלים פורשים מאותתים כמשוגעים וידיהם לבסוף שוברים לסיום עשו משתה בפלאפל וקפה את השיר הזה חיברו ולכבודו הידד קראו קדימה קדימה....
מילים: לא ידוע
לחן: לא ידוע

באחד הימים
מימי הדמים
באחד הערבים
נוסדה קבוצת האתתים

קדימה קדימה קדימה אתתים
נהיה כולנו אתתים

חברים בה עשרה
גבי קנולר בראשה
אתם ברגמן בזנבה
והשאר באמצעה

הקבוצה כגן חיות
נמרים ואריות
גם קופים וגם סוסות
זאבים ושאר עופות

באתות זמן רב עבדו
פעולות הם ניהלו
ולבסוף כלום לא ידעו
ובבחינה לא חרבנו

בעולם התפרסמו
בכרמל פילם הצטלמו
אותו הסרט קלקלו
בגרבים שנפלו

בשורות הם מסתדרים
לאתות דגלים פורשים
מאותתים כמשוגעים
וידיהם לבסוף שוברים

לסיום עשו משתה
בפלאפל וקפה
את השיר הזה חיברו
ולכבודו הידד קראו

קדימה קדימה....


 פרטים נוספים


על השיר

השיר נכלל בפנקסו הפרטי של אברהם דגן (בודא). תודה לצבי גלעד על המילים. 

לא ידוע לנו לפי איזה לחן זומר השיר. נשמח לאיתור הלחן.

מספר אלי ס"ט:

ב- 26.6.2019 כתב ל"זמרשת" צבי ציטרון (ולמחרת פרט בשיחה טלפונית). צבי יליד חיפה, 1925, מכיר את "שיר האתתים" (אך לא זוכר את לחנו), הוא היה בגרעין הצופים ב', שהקים את קיבוץ "בארי", גרעין בו היה גם בודא, שבשירון שלו נמצא השיר:

גבי קנולר היה מדריך של הקבוצה שלנו בצופים. כולנו היינו תלמידי אותה כיתה בביה"ס הריאלי: אחם - מנחם ברגמן (ששמו מופיע בשיר, א.ס.) שלימים נהרג באימונים בהרי מנשה, בודא - אברהם בודנקין שעיברת את שמו, לזר - אליעזר זרודינסקי לימים זורע, יוקי -יעקב גרוספלד, לימים מנהל עיתון "על-המשמר", דב קמינצקי, לימים אדריכל בניו-יורק ואני - צבי ציטרון (דב וצבי הם כנראה חלק מ"גן החיות" שמוזכר בשיר, א.ס.). למדנו איתות וההתאמנו בכמה שיטות: סמפור - הנפת שני דגלים, אחד בכל יד, בזויות שונות, כאשר כל זוית בין הדגלים מיצגת אות באלפאבית (הדגלים נזכרים בשיר בבית לפני האחרון א.ס.). שיטה זו היתה נהוגה גם ובעיקר בצי הבריטי לקשר בין אונית ממרחקים קצרים ומורס - שיטה בה צירוף של אותות (קווים ונקודות) מייצג אות באלפאבית, את האותות ניתן היה לשלוח בפנס, בהליוגרף וכמובן בטלגרף (כפי שהיה נהוג למשלוח "טלגרמות" ובשידורי רדיו.
אני וחברים נוספים מהקבוצה היינו אתתים בהגנה. בשנים 1938-39, שרתנו בתחנת הקשר על גג בית ברחוב פבזנר בחיפה (מול תחנת מכבי האש), משם היה הקשר במורס לקיבוץ חניתה.

הדגמת שיטת הסמפור באלפאבית הלטיני כאן (כשהדף נפתח הקלק "Enter" ואחר כך סדרת אותיות בשפה האנגלית).

תודה לצבי ציטרון ולפרופ' רוזלי בר שקישרה בין צבי ל"זמרשת".

 


 

 

 


כל מידע נוסף אודות השיר, כולל הערות, סיפורים, צילומים – יתקבל בברכה לכתובת evyatar@zemereshet.co.il.
תגיות

שירים שלחנם אינו בידינו  

© זכויות היוצרים שמורות לזֶמֶרֶשֶׁת ו/או למחברים ו/או לאקו"ם